>
☰ Menu
Strona główna » Wideodomofony - rodzaje, montaż i funkcje

Wideodomofony - rodzaje, montaż i funkcje

Data dodania: 30-11-2021
Najbardziej standardową funkcją każdego wideodomofonu jest uruchomienie dzwonka przy furtce i połączenie się z domownikami. Nie każdy jednak wie, że nowoczesne wideodomofony mogą posłużyć właścicielowi jako uzupełnienie domowego monitoringu.

W dzisiejszych czasach można śmiało powiedzieć, że rozwój technologiczny posuwa się do przodu z każdym tygodniem, a może i nawet dniem. Dzięki temu możemy liczyć na wiele innowacyjnych urządzeń, które znacznie ułatwią nasze życia. Przykładem takiego urządzenia jest wideodomofon, który nie tylko pozwala sprawdzać kto chce wtargnąć na naszą posesję, ale ma również wiele innych funkcji - na przykład automatyczne otwieranie bramy. Jednak osoby chcące zaopatrzyć się w dobry wideodomofon często mają wiele pytań, na które nie mogą znaleźć odpowiedzi. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te najczęściej zadawane.
 

Wideodomofon i jego funkcje

Oczywiście najbardziej standardową funkcją każdego wideodomofonu jest uruchomienie dzwonka przy furtce i połączenie się z domownikami. Nie każdy jednak wie, że nowoczesne wideodomofony mogą posłużyć właścicielowi jako uzupełnienie domowego monitoringu. Opcja rejestrowania nagrywanego obrazu nierzadko pomogła Policji w rozwiązywaniu spraw dotyczących włamań i kradzieży. Ponadto na rynku można znaleźć modele z takimi funkcjami jak czytnik linii papilarnych, wizja nocna, czy też czujnik ruchu. Nie można też pominąć automatycznego otwierania bram i furtek, które powoli staje się powszechne na polskich posesjach.


Jakie są rodzaje wideodomofonów?

Modeli wideodomofonów na polskim rynku jest niezliczenie wiele, a z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Mimo to na chwilę obecną da się dokonać dwóch podziałów, które razem dają nam cztery rodzaje tego typu urządzeń. Pierwszy podział dotyczy montażu, ponieważ istnieją wideodomofony montowane natynkowo oraz podtynkowo. Natynkowy montaż pozwala na łatwą wymianę i ewentualną konserwację, natomiast wideodomofony podtynkowe zwykle montuje się permanentnie lub na bardzo długi czas. Poza tym wideodomofony dzieli się na przewodowe i bezprzewodowe, a pierwsze z nich rodzą kolejne często zadawane pytanie.

Sprawdź oferowane wideodomofony w geminitech.pl.
 

Jaki kabel do wideodomofonu wybrać?

Właściwie wideodomofony często wymagają więcej niż jednego kabla. Potrzebny jest przede wszystkim zasilacz, który umożliwi działanie elektronicznego urządzenia. Jest on jednak zwykle dołączony do zestawu i nie trzeba się martwić o jego zakup. Większym problemem okazuje się zwykle przewód ziemny, czyli w dużym uproszczeniu długi i szeroki kabel mieszczący w sobie kilka mniejszych kabelków. Każdy rodzaj wideodomofonu wymaga ich innej ilości, dlatego przed zakupem dobrze jest się zapoznać ze specyfiką danego urządzenia. Eksperci radzą jednak aby w przewodzie znalazła się liczba kabelków większa od wymaganej. Dlaczego? Ponieważ w razie awarii jednego z nich można po prostu podpiąć kolejny.

Warto też zwrócić uwagę na to w jakich warunkach będzie umieszczony dany przewód. Jeżeli wideodomofon jest montowany podtynkowo to do montażu zdecydowanie wystarczy standardowy przewód, najlepiej typu Ethernet. Sprawa wygląda inaczej w przypadku montażu natynkowego, ponieważ przewód zwykle jest narażony na całą gamę najróżniejszych czynników atmosferycznych. W takich warunkach koniecznie trzeba się upewnić czy okrycie przewodu jest wodoszczelne i wytrzymałe, tak aby sprzęt mógł bezawaryjnie pracować przez całe lata. Dlatego nie warto oszczędzać przy zakupie okablowania do wideodomofonu.


Jak właściwie podłączyć wideodomofon?

Zestawy wideodomofonowe zwykle składają się z kilku urządzeń, które należy odpowiednio podłączyć do przełącznika sieciowego (tzw. Switch POE). Każdy zestaw powinien posiadać instrukcję obsługi, która umożliwi każdemu bezproblemowy montaż. Najłatwiej jest jednak w przypadku wideodomofonów bezprzewodowych, do których zamontowania wystarczy zwykle osadzenie urządzenia w odpowiednim miejscu i kilkanaście minut pracy z aplikacją na smartfonie. Niektóre modele nie wymagają nawet montażu monitora w domu, co czyni instalację systemu wideodomofonowego jeszcze łatwiejszą.
 

Na jakiej wysokości wideodomofon powinien zostać podłączony?

Jest to ostatnie z często zadawanych pytań, na które odpowiemy w tym artykule. Wideodomofon powinien być koniecznie zamontowany na wysokości umożliwiającej nagranie twarzy każdego odwiedzającego - łącznie z dziećmi i dorastającą młodzieżą. Dlatego przyjmuje się, że optymalna wysokość to 150 centymetrów, ale ostatecznie należy kierować się parametrami kamery zakupionego urządzenia. Dobrym rozwiązaniem są kamery typu "rybie oko", które umożliwiają bardzo szerokie pole widzenia.

Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook