☰ Menu
Strona główna1 » System alarmowy w sklepie. Na które miejsca zwrócić uwagę, przy montażu czujników?

System alarmowy w sklepie. Na które miejsca zwrócić uwagę, przy montażu czujników?

Data dodania: 22-09-2022 Lokale usługowe, w tym przede wszystkim sklepy, to miejsca, które potencjalnie bardziej są narażone na kradzieże czy akty wandalizmu. Nic więc dziwnego, że to właśnie w nich montuje się zaawansowane systemy alarmowe, które mogą nie tylko odstraszać potencjalnych złodziei, ale również w razie zagrożenia ułatwić wezwanie pomocy. Aby alarm w sklepie działał niezawodnie, to należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowy montaż poszczególnych elementów. Oto kilka istotnych wskazówek! 

Czujniki ruchu w systemie alarmowym 


Czujki to jedne z najistotniejszych elementów, które składają się na alarm w lokalu, dlatego ich prawidłowe zainstalowanie oraz we właściwym miejscu jest kluczowe dla sprawnie i niezawodnie działającego systemu alarmowego. W sklepie przede wszystkim montuje się czujniki ruchu PIR. Oznacza to, że uruchamiają się one w wyniku przecięcia wiązki światła czujnika podczerwieni. Ich działanie jest najbardziej skuteczne, gdy intruz przemieszcza się prostopadle do czujki. Zaleca się więc, aby umieszczać je na wysokości około 2,2 m - dzięki temu czujka ruchu maksymalnie wykorzysta swoje pole działania.

 

Co może wywołać fałszywe alarmy?


Fałszywe alarmy mogą zdarzać się często, ale oczywiście zawsze są one niepożądane. Alarm powinien załączać się w sytuacjach przede wszystkim koniecznych i niebezpiecznych. Ryzyko fałszywych alarmów można zminimalizować, jeśli czujniki ruchu zostaną zamontowane we właściwych miejscach. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na takie aspekty jak obecność zwierząt - wtedy zaleca się zastosowanie czujki odpornej na zwierzęta o masie do 20 kg. Ponadto najlepiej wyeliminować elementy, które mogą się poruszać, np. luźne plakaty czy zasłony. Oczywiście można zmniejszyć czułość czujnika, ale najlepiej unikać montażu go w takim problematycznym otoczeniu. Nie zaleca się również, aby alarm w sklepie, tj. czujniki ruchu, obecne były w miejscach, gdzie znajdują się otwory wentylacyjne czy klimatyzatory, piece i kominki, a także tam, gdzie znajdują się urządzenia, które w krótkim czasie mogą wpływać diametralnie na temperaturę otoczenia. Dzięki temu uda nam się uniknąć fałszywych alarmów.

 

Kontaktrony, czyli czujniki otwarcia drzwi/okna - gdzie je montować?


Na alarm w lokalu składają się także czujniki otwarcia drzwi/okna. Również w tym przypadku bardzo istotne jest, aby poprawnie je zamontować, a także we właściwym miejscu. Najczęściej składają się one z dwóch elementów - magnesu oraz modułu - te dwa komponenty powinny znajdować się w odległości od siebie nie większej niż 2 cm. Istotne jest również, aby jeden z elementów znajdował się na powierzchni ruchomej, a drugi w miejscu nieruchomym, np. na futrynie. Aby uniknąć fałszywych alarmów, należy dopilnować, aby magnes oraz moduł nie miały możliwości przypadkowego oddalenia się od siebie. 

Przy zastosowaniu się do tych wskazówek alarm w sklepie będzie spełniał odpowiednio swoje funkcje, a także unikniemy problematycznych, fałszywych alarmów, które jak się okazuje, mogą być wywoływane przez bardzo różnorodne czynniki. Dlatego do montażu każdego systemu alarmowego w sklepie należy podejść w pełni profesjonalnie.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics