>
☰ Menu
Strona główna » System alarmowy dla domu i mieszkania. Jakie są różnice?

System alarmowy dla domu i mieszkania. Jakie są różnice?

Data dodania: 06-07-2022
Miejsce, w którym mieszkamy powinno kojarzyć się z bezpiecznym azylem i przestrzenią, w której każdy z domowników czuje się komfortowo. W większości przypadków tak właśnie jest, jednak zdarzają się sytuacje, w których własne cztery ściany okazują się niewystarczającą formą ochrony. Szukamy wówczas innych rozwiązań, które sprawią, że będziemy mogli spać spokojnie. Alternatywą, by poczuć się pewnie na własnym gruncie jest sprawnie działający system alarmowy. 

Kiedy potrzeba alarmu?

Alarm jest rozwiązaniem stosowanym zazwyczaj przez osoby, które dużo podróżują. Jeśli mieszkanie bądź dom przez większość czasu stoją puste, a nie mamy zaufanych sąsiadów, którym moglibyśmy je powierzyć, zasadne staje się zamontowanie alarmu. Systemy alarmowe są montowane profilaktycznie lub doraźnie. Ten drugi przypadek często niestety podyktowany jest niemiłym doświadczeniem. Jeśli ktoś został okradziony w wyniku włamania, drugi raz nie chce kusić losu. Poza tym, systemy alarmowe zakładają często osoby majętne, które chcą w ten sposób chronić swój dobytek. Przeprowadzanie remontu domu lub mieszkania jest doskonałą sposobnością do zamontowania alarmu, gdyż nie trzeba wówczas dwa razy robić bałaganu. 


Sposoby montażu systemów alarmowych

Im większa przestrzeń mieszkalna, tym bardziej zaawansowana powinna być instalacja. Tradycyjna metoda montowania alarmu wymaga kucia ścian, dlatego też na systemy alarmowe decydują się zwłaszcza osoby przeprowadzające remonty lub budujące domy od podstaw, ponieważ przyłączenie instalacji alarmowych można wykonać wtedy wraz z innymi pracami wykończeniowymi. By założyć alarm w sposób nieinwazyjny można zdecydować się na instalacje bezprzewodowe. Czujniki należy rozmieścić we wszystkich tych miejscach, które są potencjalnie zagrożone, czyli przy drzwiach, oknach, wejściach, także na poddaszach oraz w piwnicach. Czujniki można zakładać wyłącznie w pomieszczeniach, gdzie nie ma zbyt dużej wilgotności, zatem łazienki i toalety nie są najlepszym pomysłem. Na rynku dostępne są różne rodzaje czujników, np. czujniki termiczne lub wykrywające ruch. Czujniki mogą też być skorelowane z mechanizmem otwierania i zamykania drzwi. Niektóre czujniki posiadają wmontowane sensory dźwiękowe albo działają na podczerwień.
 

System alarmowy dla domu

W domach sytuacja zazwyczaj jest bardziej skomplikowana, ponieważ mają większy metraż niż mieszkania w blokach czy kamienicach. Miejsc, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone w domu jest zatem cała masa. W domach prywatnych możemy robić co chcemy, więc nikomu nie będzie przeszkadzał hałas związany z kuciem ścian i montowaniem instalacji. Poza tym, mamy tutaj możliwość założenia również alarmów zewnętrznych, które będą także odpowiednio chroniły przynależący do domu ogród czy kawałek placu. Gdy tylko osoba niepożądana przekroczy granice posesji, alarm da znać. System alarmowy dla domu jest zwykle droższy niż ten dedykowany mniejszym powierzchniom mieszkalnym.
 

System alarmowy dla mieszkania

W mieszkaniach przynależących do większych nieruchomości sprawa może być bardziej skomplikowana, jeśli uprzemy się przy klasycznej instalacji przewodowej. Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest wynajmowane, czy też własnościowe, musimy przy okazji różnych prac liczyć się z osobami, które zamieszkują w bliskim otoczeniu. Nie każdy sąsiad zgodzi się na naruszenie granicznej ściany. Poza tym hałas dochodzący z mieszkania też nie zawsze jest mile widziany. System alarmowy dla mieszkania jest montowany wyłącznie wewnątrz i zazwyczaj ma postać bezprzewodową, co pozwoli uniknąć niszczenia ścian oraz generowania potencjalnych sąsiedzkich konfliktów. Ponadto, alarmy mieszkaniowe wychodzą nas taniej. Niezależnie jednak, czy mieszkamy w domu, czy w innym lokalu, nasze poczucie bezpieczeństwa jest kwestią priorytetową, więc nie warto na niej oszczędzać.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook