Monitoring w nocy. Jakie kamery najlepiej działają po zmroku?
Jak działają kamery w nocy?
Kamera monitoringu może nagrywać wyraźny obraz w nocy dzięki zastosowaniu w niej technologii podczerwieni. Fale emitowane przez kamerę są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale pozwalają oświetlić obraz nagrywany przez monitoring po zmroku. Dlatego też kamery w nocy są bardzo dyskretne i mogą rejestrować obraz z ukrycia.
Na terenach publicznych, np. parkingach, w halach produkcyjnych stosuje się dodatkowo niezależne od kamery reflektory wyposażone w diody IR. W ich wypadku wiązka światła może mieć długość do 100m, co na dużej powierzchni ma kluczowe znaczenie. Do monitoringu domowego wystarczy kamera wyposażona w tę technologię. Informację o tym, że kamera pracuje w trybie dzień i noc można znaleźć na opakowaniu lub w instrukcji obsługi.
Kupno kamery do monitoringu, która działać będzie poprawnie tylko w dzień, zupełnie się nie opłaca. Większość niebezpiecznych zdarzeń monitoring rejestruje po zmroku.
Technologię promieniowania podczerwonego stosuje się także w kamerkach (wideorejestratorach) montowanych w samochodzie. Dzięki temu obraz, który nagrywają jest dobrze widoczny po zmroku oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych.
Dobra kamera do monitoringu w nocy
Nie każda kamera sprawdzi się do monitorowania terenu po zmroku lub pomieszczeń, w których jest ciemno. Dobra kamera do monitoringu w nocy powinna mieć:
- diodę IR o odpowiednim zasięgu (do użytku domowego wystarczy około 50-60m),
- czujnik zmierzchu, który włączy promiennik automatycznie, gdy zrobi się ciemniej lub pogorszy się pogoda,
- mechaniczny filtr podczerwieni ICR, co pozwala na pokazywanie obrazu w naturalnych barwach,
- ręcznie sterowany promiennik, który można ustawić samodzielnie w pomieszczeniach.
Aby odczytywać z kamery numer rejestracyjny pojazdu, powinna być ona dodatkowo wyposażona w technologię ANPR (Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych). Takie kamery jednak bardzo rzadko trafiają do domowego monitoringu. Najczęściej wykorzystywane są na parkingach, przejściach granicznych i w monitoringu miejskim, z którego korzystają organy ścigania.
Jak długo przechowywane są nagrania z monitoringu?
To, jak długo obraz z kamery jest dostępny dla użytkownika, zależy od rejestratora. Im większą pojemność ma dysk, na którym nagrywany jest obraz z kamery, tym więcej nagrań się na nim zmieści. Gdy miejsce na dysku się skończy, obraz będzie nadpisywany i najstarsze nagrania zostaną usunięte. Istotna jest też jakość (rozdzielczość) zapisywanego nagrania.Dysk do rejestratora w prywatnym monitoringu może mieć pojemność nawet 10T. Nagrania można też gromadzić na serwerze. Wtedy dostęp do nich możliwy jest z dowolnego urządzenia podpiętego do internetu.
Monitoring nie tylko zwiększa bezpieczeństwo na terenie własnej posesji, ale może też odstraszyć potencjalnych złodziei. Ci zwykle obserwują dom wcześniej i jeśli zauważą wysoko umieszczone kamery, najprawdopodobniej zrezygnują, by uniknąć identyfikacji.
Przejdź do strony głównej