☰ Menu
Strona główna1 » Monitoring w firmie - do czego służy?

Monitoring w firmie - do czego służy?

Data dodania: 30-12-2021 Pracodawcy coraz częściej decydują się na założenie w swojej firmie monitoringu, co spowodowane jest naprawdę różnymi czynnikami. Najważniejszym zadaniem, jakie jest stawianie przed firmowym monitoringiem, jest pilnowanie zarówno wnętrza, jak i zewnętrznego obszaru firmy. Jaki monitoring w firmie sprawdzi się najlepiej? Czy montaż kamer to rozwiązanie legalne i co najważniejsze w pełni uzasadnione z punktu widzenia bezpieczeństwa?

Co warto wiedzieć o firmowym monitoringu?

Monitoring w firmie nie jest dziełem przypadku, a jego montaż jest podyktowany potrzebą ochrony zarówno pracowników, jak i mienia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że choć monitoring w firmie jest w pełni legalny, to jednak w żaden sposób nie może on przekraczać uprawnień pracodawcy względem pracownika. W praktyce oznacza to, że system kamer nie powinien być stosowany do monitorowania pracy pracowników, kamery nie mogą również nagrywać pracowników w czasie korzystania z szatni czy toalety.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma prawo do zamontowania na terenie firmy monitoringu w celu:
  • zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom,
  • ochrony mienia znajdującego się na obszarze firmy,
  • kontroli nad prawidłowością zachodzenia procesów technologicznych/

Zgodnie z przepisami monitoring może być zastosowany również w przypadku konieczności zachowania pewnych informacji w tajemnicy. Chodzi tu przede wszystkim o te informacje, które jeżeli zostałyby ujawnione przez niewłaściwe osoby w nieodpowiednich okolicznościach, mogłyby narazić przedsiębiorcę na poniesienie znaczących strat.
Choć stosowanie monitoringu w firmie nie jest nielegalne, należy pamiętać o tym, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów nie może on legalnie wykorzystywać kamer znajdujących się w firmie do jakiegokolwiek monitorowania pracowników (ich zachowania, efektywności czy czasy pracy). Niestety, choć w teorii pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że poprzez monitoring firmowy nie mogą kontrolować swoich pracowników, nie oznacza to wcale, że takie praktyki nie są nagminnie prowadzone, bo niestety są. Pracodawca poprzez podgląd z kamer nie może decydować o ocenie efektywności pracy poszczególnych pracowników. Poza kontrolą pracownika, monitoringu nie wolno stosować w celu nagrywania obrazów szatniach, stołówkach, miejscach udostępnionych związkom zakładowym, palarniach czy pomieszczeniach sanitarnych.
 

Jaki monitoring do firmy wybrać?

Rynek jest obecnie dość bogaty w różnego rodzaju systemu monitoringu, różniące się pomiędzy sobą ceną i funkcjonalnością. Jakie kamery do firmy wybrać, aby działały zgodnie z oczekiwaniami, a przy tym nie naruszały przepisów i praw pracowników? Możliwości jest na tyle dużo, ze w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad możliwościami i potrzebami firmy w tym zakresie. Dopiero po analizie potrzeb można przejść do znalezienia odpowiedniego narzędzia do nagrywania tego, co się dzieje na terenie zakładu pracy.

Co powinien zawierać dobry system monitoringu? Absolutnie podstawowe wyposażenie obejmuje:
  • kamery,
  • rejestrator,
  • dysk,
  • wszystkie niezbędne dla funkcjonowania sieci kable.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na systemy przewodowe. Jak pokazuje doświadczenie firm korzystających z monitoringu już od dawna, są one niezawodne, a przy tym tylko wystąpienia zakłóceń jest niewielkie.
 

Jakie są koszty założenia monitoringu w firmie?

Nie da się jednoznacznie oszacować, z jakimi kosztami należy się liczyć, decydując się na założenie systemu monitoringu w firmie. Koszty w dużej mierze zależne są od ilości kamer zainstalowanych w obiekcie, jak i poza nim, a także od ich funkcjonalności. Im więcej możliwości tym koszta w naturalny sposób będą się zwiększać. Dodatkowym kosztem, jaki należy tu uwzględnić, jest koszt związany z montażem całego systemu monitoringu przez specjalistów.

Gotowe zestawy do monitoringu znajdziecie w naszym sklepie.
Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics