>
☰ Menu
Strona główna » Monitoring garażu podziemnego. Jakie wybrać kamery?

Monitoring garażu podziemnego. Jakie wybrać kamery?

Data dodania: 28-09-2023
Garaż podziemny powinien być tak samo chroniony, jak ten znajduje się na powierzchni. Nie ma przecież wątpliwości, że przechowywane są w nim wartościowe przedmioty, w tym pojazdy o wysokiej wartości. Garaż należy zabezpieczyć przed kradzieżami i aktami wandalizmu. Jeśli jest on współdzielony przez wiele osób np. mieszkańców jednego bloku, to ochrona może być szczególnie trudna i wymagająca. Jakie wybrać do niej kamery? Co trzeba brać pod uwagę?

Monitoring z podglądem

Przede wszystkim monitoring garażu powinien umożliwiać podglądanie na żywo, co się w nim aktualnie dzieje. Oznacza to, że kamery w garażu powinny przesyłać sygnał do odbiorników za pośrednictwem internetu. Dzięki temu, co się dzieje w garażu, można zobaczyć z dowolnego miejsca na świecie po prostu przy pomocy komputera czy nawet smartphone'a. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcesz mieć możliwość szybkiego skontrolowania sytuacji np. po włączeniu się alarmu czy usłyszeniu podejrzanych hałasów. Kamery IP umożliwiają podgląd na żywo, ale warto zadbać, by do tego obrazu dostęp miało możliwie jak najmniej osób. Z pewnością pozyskane z niego dane przez niepowołanych ludzi może sprawić, że ochrona garażu będzie mniej skuteczna. Nowoczesne kamery mogą wykorzystywać sieć komórkową albo sieć WLAN, która szczególnie dobrze sprawdza się w smart domach. W nich właśnie sporo urządzeń jest połączonych z siecią i z pewnością znajdzie się też miejsce dla monitoringu garażu.


Co ciekawe, aplikacje umożliwiają kontrolowanie nowoczesnych kamer. Oznacza to, że można nimi zdalnie sterować, np. zmieniając zakres obrazu. Kamery można też podłączyć do NVR, czyli sieciowego rejestratora wideo. Zbierane dane mogą być gromadzone na dyskach lub kartach SD albo po prostu przechowywane w chmurze. To dobry sposób na ich zabezpieczenie, bo pliki w chmurze są pod kontrolą dostawcy monitoringu - daleko od miejsca zamontowania kamer. Warto też wspomnieć o usłudze geofencingu. Polega ona na tym, że kamery automatycznie wyłączają się, kiedy do smartfon z odpowiednim oprogramowaniem znajdzie się w domu. To rozwiązanie dobre dla tych, którzy garaż chcą monitorować jedynie podczas swojej nieobecności.


 

Urządzenia uruchamiające nagrywanie

W przypadku ochrony garażu bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie stref wykrywających ruch. Od tego zależy, czy monitoring będzie włączał się w odpowiednich momentach. Czujnik nie powinien być przesadnie czuły, by system nie uruchamiał się z powodu przelatującego owada. Jeśli każdy - nawet najmniejszy ruch będzie rejestrowany, to dysk szybko się zapełni, a to uniemożliwi dalsze nagrywanie. 

 

Jakość obrazu

Jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć swoją własność, to kamery w garażu powinny rejestrować obraz przynajmniej w Full HD. Tylko taki pozwoli na rozpoznawanie twarzy. Na skutek zakłóceń przy transmisji danych i kompresji finalna jakość zarejestrowanego nagrania może być znacznie niższa od tego, czego oczekujesz. Obraz najprawdopodobniej będzie różnił się od tego, jaki widzisz w telewizji. Bardzo ważna jest też możliwość nagrywania w ciemności. Większość włamań i tak nie ma miejsca w dzień, a w garażach podziemnych jest ciemno przez całą dobę. Stąd też trzeba zwrócić uwagę na to czy promienniki podczerwieni nie świecą zbyt intensywnie. Daje to obraz pozbawiony szczegółów i dość niewyraźny. Zbyt słaba praca promienników da niewielki zasięg obrazu z kamery. Jeśli monitoring ma być skuteczny, to trzeba też pamiętać o tym, by urządzenia nie były montowane zbyt wysoko. W takim wypadku niezależnie od jakości rejestrowanego obrazu, do ukrycia twarzy wystarczy zwykły kaptur czy czapka z daszkiem.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook