>
☰ Menu
Strona główna » Monitoring domu przewodowy czy bezprzewodowy?

Monitoring domu przewodowy czy bezprzewodowy?

Data dodania: 19-11-2021


Coraz więcej osób decyduje się na monitoring domu, aby móc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, zmniejszyć ryzyko włamania i kradzieży mienia, czy nawet wyrządzenia krzywdy domownikom.

 

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, nowoczesne kamery pozwalają na kontrolowanie tego, co dzieje się na posesji w czasie rzeczywistym i to zdalnie, wystarczy do tego smartfon z zainstalowaną specjalną aplikacją. Monitoring może być przewodowy lub bezprzewodowy, oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Warto mieć to wszystko na uwadze podczas zakupu, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszy wariant.

 

Co przemawia za tym, aby zainstalować monitoring przewodowy?

O monitoringu warto pomyśleć już na etapie budowy domu, ułatwia to rozprowadzenie całego okablowania, rozmieszczenie kamer, rejestratora. Nieco trudniej jest to zrobić w przypadku domu już wykończonego. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie fachowcom, doświadczeni instalatorzy zajmą się prawidłowym podłączeniem monitoringu. Coraz popularniejsze są kamery bezprzewodowe, co ma oczywiście wiele zalet, ale transmisja za pośrednictwem kabli również. Jeśli komuś zależy na niezawodnym systemie, wyeliminowaniu zakłóceń, to można mu śmiało polecić monitoring przewodowy. Jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane, trzeba liczyć się z bardziej czasochłonnym montażem.

 

Lepiej nie zajmować się tym na własną rękę. Jeśli wszystko ma działać prawidłowo, a system być bezawaryjny, to trzeba zadbać o profesjonalny montaż. W sprzedaży nie brakuje kamer zewnętrznych, do których prowadzi tylko jeden przewód zasilający i przesyłający obraz wideo. Wszystkie rejestrowane dane są zapisywane na twardym dysku. Można też liczyć na podgląd przez Internet z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy do tego aplikacja na telefon, tablet lub komputer. Najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamer z radiowym sygnałem wideo, wysłanym po przewodzie koncentrycznym. Nowoczesne modele IP są już wzbogacone o łączność Wi-Fi. One również potrzebują stałego zasilania, ale obraz przesyłany jest za pomocą bezprzewodowej sieci.

 

monitoring domu przewodowy czy bezprzewodowy

 

Czy kamery bezprzewodowe to dobry wybór?

W przypadku monitoringu bezprzewodowego wykorzystuje się transmisję radiową, co niestety ma pewne minusy, łatwo ją zakłócić i nawet przechwycić. Wystarczy tak naprawdę sięgnąć po zagłuszacz, dzięki któremu potencjalny włamywacz nie będzie musiał martwić się o uchwycenie go przez kamery. W ten sposób monitoring stanie się wręcz bezużyteczny. Takie proste urządzenie jest w stanie przynieść oczekiwane efekty z odległości kilkudziesięciu metrów. W pełni bezprzewodowe kamery są wyposażone w akumulator, co zapewnia działanie bez okablowania. Konieczna jest jednak stacja bazowa i podłączenie do routera do sprawnej komunikacji. Kolejna kwestia dotyczy tego, że tego typu kamery najczęściej nie rejestrują obrazu przez całą dobę, ale dopiero w momencie wykrycia ruchu. Co więcej, nagrania dotyczą wyłącznie niedługich klipów, zwykle kilkudziesięciosekundowy.

 

Jeśli czujnik czegoś nie wychwyci, to nie zostanie to zapisane. Ma to swoje plusy, a jednym z nich jest długie działanie na jednym ładowaniu, nawet do kilkunastu miesięcy. Kamery bezprzewodowe mogą być zamontowane w dowolnym miejscu, szybko, łatwo i samodzielnie. Oczywiście warunkiem jest to, aby docierał do nich sygnał Wi-Fi, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Brak okablowania to nie tylko wygoda, ale też większa estetyka, nie trzeba ingerować w budynek. Kamery bezprzewodowe należy co jakiś czas ściągać i ładować, ich demontaż nie jest jednak kłopotliwy. Alternatywą będzie wybór kamery zasilanej prądem wytworzonym przez wbudowane panele słoneczne. Monitoring bezprzewodowy jest droższy od opcji analogowej i to nawet parokrotnie.

 

W naszym sklepie znajdziecie gotowe zestawy wizyjne.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook