☰ Menu
Strona główna1 » Jakie są obostrzenia prawne dotyczące instalacji monitoringu?

Jakie są obostrzenia prawne dotyczące instalacji monitoringu?

Data dodania: 08-06-2022 Wydawać mogłoby się, że instalacja monitoringu na ścianach domu powinna podobać się wszystkim poza nieuczciwymi ludźmi, chcącymi pozbawić kogoś majątku dla własnej korzyści. Monitoring obejmowałby posesje sąsiadów, więc dzięki temu kilka systemów mogłoby stworzyć siatkę bez żadnej luki. Nic bardziej mylnego!

Prawo do prywatności

Często w krótkim czasie od instalacji na swoim obiekcie kamer monitoringu może zdarzyć się nieoczekiwana wizyta sąsiada, który będzie zainteresowany tym, co dokładnie obejmuje któraś z kamer swoim zasięgiem. W przypadku bardziej nerwowych ludzi, może nie być to przyjemna rozmowa. W niektórych przypadkach sąsiedzi zatroskani swoją prywatnością mogą wystąpić z powództwem cywilnym o ochronę ich dóbr osobistych.

 

W kwestii prywatności trzeba poniekąd zrozumieć obawy osób mieszkających za płotem, które mogą nie mieć ochoty być nagranymi w różnych, ciężkich do wyjaśnienia momentach, które mogłyby być użyte do próby ich ośmieszenia. Z drugiej strony sprawy tego typu są bardzo trudne, bo muszą zostać poparte dowodami. Dodatkowo warto pamiętać, że w niemal każdym systemie monitoringu można ustawić tak zwaną siatkę prywatności, która sprawi, że system monitoringu nie będzie rejestrował wyznaczonego obszaru.

 

Prawo unijne: RODO

Niektóre osoby mogą mieć wrażenie, że monitoring zainstalowany na zewnątrz posesji może naruszać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr. 2016/679 z 27.04.2016 r. (RODO) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu danych osobowych, a także dyrektywy 95/46/WE, czyli ogólnego rozporządzenia na temat danych osobowych.

Jakiekolwiek próby zarzucenia czegokolwiek na tym polu są jednak zupełnie bezpodstawne, gdyż RODO tyczy się wyłącznie podmiotów gospodarczych, a nie osób fizycznych, w związku z czym na tej płaszczyźnie nie ma żadnych powodów do obaw.
 

Legalne czy nielegalne?

Nie istnieją przepisy prawne, które zabraniałyby instalacji monitoringu na własnym terenie i rejestrowania tego, co się na jego powierzchni dzieje. Kamery najlepiej ustawić tak, żeby nie obejmowały tego, co dzieje się na sąsiednich działkach. Jeśli nie naruszamy system kamer czyjegoś prawa do prywatności, to nie ma powodów do obaw o niezadowolenie sąsiadów. W przypadku sporów warto próbować na spokojnie wytłumaczyć, a nawet pokazać, że urządzenie rejestrujące nie stanowi dla sąsiada żadnego ataku na jego prywatność. Jeśli mimo to chciałby skierować sprawę do sądu, to prawo stoi po naszej stronie!


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics