>
☰ Menu
Strona główna » Jakie kamery wybrać do ochrony muzeum?

Jakie kamery wybrać do ochrony muzeum?

Data dodania: 11-08-2023
Każdy wie, że muzeum to coś więcej niż zwykły budynek, w którym przechowuje się różne cenne przedmioty. To instytucja pozwalająca na podróż w czasie. Stare obrazy, części ubioru, dawne zbroje, księgi – gdyby nie one, przeszłość byłaby tajemnicą. Właśnie dlatego warto robić wszystko, aby ochronić świątynię Muz (nazwa wzięła się od greckiego słowa „museion”) przed wandalami i złodziejami. Sama kłódka może jednak nie wystarczyć. Przyda się jeszcze odpowiedni monitoring.

Zastosowanie i montaż kamer IP

Zanim przejdziemy do głównych zalet nowoczesnej kamery, najpierw kilka słów na temat jej zastosowania. Okazuje się bowiem, że nie używa się jej tylko do zabezpieczania muzeum. Dzięki tak zwanym kamerom IP, bo właśnie takim urządzeniom się przyjrzymy, można również ochronić domy jednorodzinne, szkoły, biura, zakłady produkcyjne, a nawet własne mienie (auto, wartościowe rzeczy itd.) oraz dzieci. 


Zapewne pomyślicie, że w przypadku, gdy w grę wchodzi ochrona muzeum, montaż monitoringu wymaga fachowej wiedzy technicznej i pracy specjalistów. Niekoniecznie, gdyż owa czynność nie należy do najtrudniejszych – urządzenia cyfrowe różnią się od analogowych m.in. okablowaniem (tu wystarczy tylko kabel Ethernet albo tylko WiFI). Trzeba tylko wcześniej zapoznać się z rodzajami kamer IP i przeczytać instrukcję. Mimo to świątynia Muz jest instytucją tak szczególną, że lepiej dmuchać na zimne i zlecić całe zadanie informatykom z zewnętrznej firmy. Dzięki nim monitoring na pewno będzie działał jak należy!

 

Dlaczego wybrać kamery IP zamiast analogowych?

Skupmy się na funkcjach, jakimi charakteryzują się nowoczesne kamery IP. Przede wszystkim ich przewaga nad sprzętami analogowymi polega na znacznie lepszej jakości obrazu, z rozdzielczością Full HD, a nawet 4K! To powoduje, że łatwiej rozpoznać sylwetkę złodzieja, aby w przyszłości poniósł on karę. Co więcej, prostsza jest – jak już wspominaliśmy wyżej – sama instalacja (bez dodatkowych przewodów itp.).


Kolejne zalety to bez wątpienia elastyczność, a także skalowalność. Mowa o tym, że da się szybko dołączyć następne kamery, nie martwiąc się o skomplikowaną modyfikację całej infrastruktury sieciowej. Monitoring odbywa się zdalnie, przy pomocy odpowiednich aplikacji. Dołóżmy jeszcze funkcję zaawansowanej detekcji ruchu, integrację z innymi systemami bezpieczeństwa (np. alarmowymi), a ochrona muzeum będzie tak dokładna, że żadna mysz się nie przeciśnie, a co dopiero człowiek. Kamery tego typu (obracające się i odchylające pod danym kątem) umożliwiają też nagrywanie i przechowywanie video w chmurze (zapisy w czasie rzeczywistym jako dowód w sprawie przestępstwa).

 

Podsumowanie

Oczywiście najważniejszy jest cel. Ochrona muzeum wiążę się z zakupem większej ilości kamer IP. Takie urządzenia na szczęście są dość łatwo dostępne. Oferują je firmy zabezpieczające. System kompleksowego monitoringu spełni swe zadanie, jeśli skonfigurowane kamery znajdą się w każdym pomieszczeniu budynku. Wtedy zmniejsza się ryzyko i wzrasta pewność, że eksponaty nie dostaną się w niepowołane ręce lub ulegną zniszczeniu w wyniku aktów wandalizmu.

Do awarii dochodzi rzadko, dlatego dyrektorzy muzeów nie powinni zastanawiać się, czy warto przeprowadzić montaż. Korzyści się wyraźne, tym bardziej że kamery IP podnoszą pośrednio oraz bezpośrednio poziom bezpieczeństwa. Pod ich nadzorem ochrona muzeum stanie się łatwiejsza i efektywniejsza, a pracownicy odczują ulgę. Do tego same koszty utrzymania całego obiektu będą niższe – a to także zaleta. 

Podsumowując, system ochrony, która działa dzięki wykorzystaniu bezprzewodowego Internetu albo kabla Ethernet to skuteczne i nowoczesne rozwiązanie, pełniące również rolę odstraszającą.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook