☰ Menu
Strona główna1 » Jak wybrać zestaw kamer na budowę?

Jak wybrać zestaw kamer na budowę?

Data dodania: 05-01-2022 Systemy alarmowe i monitoringu z reguły kupowane są do domów jednorodzinnych, gdzie wykorzystywane są do ochrony dobytku i majątku rodzinnego. Jak się jednak okazuje, coraz częściej po tego rodzaju urządzenia sięgają również inni kupujący w tym nawet firmy budowlane. Dlaczego monitoring placu budowy jest tak ważny, a także jak się go powinno wybierać? Innymi słowy, czym się powinien charakteryzować monitoring na budowę?

Dlaczego monitoring na placu budowy jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakimi cechami musi się charakteryzować zestaw kamer na plac budowy, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak właściwie powodu jest to tak ważne urządzenie. Do czego może się ono przydać?

Nie da się ukryć, że ostatnimi laty bardzo głośno było o różnego rodzaju kradzieżach z placów budowy. Kradzione są nie tylko pomniejsze sprzęty i urządzenia, lecz często nawet duże maszyny budowlane. Takie sytuacje oznaczają ogromne straty finansowe dla firm budowlanych, ponieważ po pierwsze sprzęt ten warty jest często setki tysięcy złotych, a po drugie jego brak oznacza wydłużenie terminu realizacji budowy, co może się wiązać nawet ze sporymi karami od zleceniodawcy.

Wiele z tego typu sytuacji udaje się uniknąć, jeśli tylko na budowie obecny będzie odpowiednio skonstruowany i zaprojektowany system monitoringu. Dzięki właściwemu dobraniu kamer i odpowiedniego ich rozmieszczenia na budowie możliwe jest stałe monitorowanie obecnego tam sprzętu, a także materiałów budowlanych. Pozwala to zawczasu wykryć intruza, który podejmować się będzie próby ich kradzieży. Dzięki temu można będzie złodzieja złapać na gorącym uczynku.

Kolejnym bardzo ważnym plusem takiego systemu kamer na budowie, jest możliwość monitorowania pracowników oraz tego, jak wywiązują się oni ze swoich obowiązków, a także jak podchodzą do kwestii bezpieczeństwa pracy. Taki monitoring często pozwala uratować wielu osobom zdrowie, a nawet życie.


Z czego powinien składać się zestaw kamer na budowę?

Jak zatem widać, zasadność posiadania systemu monitoringu na budowie jest właściwie bezdyskusyjna, ponieważ przynosi on naprawdę ogromnie ważne zalety. Warto się jednak teraz jeszcze zastanowić nad tym, z czego taki system monitoringu powinien się składać. Pozwoli to poprawić podejście do tematu i odpowiednio dobrze wybrać poszczególne jego elementy.

Podstawowym elementem zestawu monitoringu są oczywiście kamery. To właśnie one rejestrować będą obraz i monitorować będą cały plac budowy. Co więcej, powinny być również wyposażone w czujnik ruchu, który będzie w stanie reagować np. w nocy, gdy plac budowy będzie pusty. Pozwoli to automatycznie zapisywać dane nagrania.
Kolejnym ważnym elementem całego systemu, są dyski twarde, które gromadzić będą zapisywane przez kamery pliki wideo. Ważne jest to, aby dyski miały odpowiednią pojemność, ponieważ ilość gromadzonego przez kamery materiału z placu budowy będzie ogromna. Warto więc, aby można było zapisać nagrania ze wszystkich kamer, a także można było materiał przechowywać przez co najmniej kilka dni.

Na sam koniec trzeba jeszcze pamiętać o rejestratorze, który będzie sercem całego systemu i który odpowiadać będzie za współprace dysków i kamer. Dobrze jest również pomyśleć o systemie awaryjnego zasilania, który pozwoli kontynuować prace monitoringu nawet wtedy, gdy nastąpi zanik napięcia w sieci elektrycznej.
 

Czym powinien charakteryzować się zestaw kamer na budowę?

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, o którym trzeba pamiętać, gdy wybiera się system monitoringu na plac budowy, to jakimi konkretnie cechami powinien się on charakteryzować. Szczególnie kwestie te dotyczą samych kamer, które będą w największym stopniu narażone na różnego rodzaju zagrożenia.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że kamery i rejestrator odbierający z nich sygnał, muszą działać bezprzewodowo. Na placu budowy nie ma bowiem w ogóle możliwości, aby położyć przewody i połączyć nimi wszystkie obecne tam kamery.

Dodatkowo wiedzieć trzeba, że kamery muszą charakteryzować się odpowiednią jakością. Mowa tu oczywiście o jakości rejestrowanych nagrań, lecz również i samej konstrukcji. Kamery muszą być nie tylko wodoodporne, lecz również zabezpieczone przed działaniem pyłu, którego na budowie nie będzie brakowało.

Gotowe zestawy monitoringu znajdziecie w naszym sklepie
Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics