☰ Menu
Strona główna1 » Jak pogodzić alarm w domu z posiadaniem zwierząt?

Jak pogodzić alarm w domu z posiadaniem zwierząt?

Data dodania: 28-07-2022 Zdecydowana większość osób decyduje się na montaż alarmu domowego. Dzięki dobrze skonfigurowanemu systemowi można spokojnie wyjechać na urlop, wyjść do pracy i zostawić posesję zabezpieczoną przed wtargnięciem niepowołanych osób. Co jednak zrobić, gdy w domu są zwierzęta? Alarm w domu działa dzięki czujnikom ruchu, czy zatem jest możliwe zamontowanie alarmu w pomieszczeniach, w których są psy lub koty?

Czujniki ruchu w systemach alarmowych

Alarm w domu włącza się wtedy, gdy na teren posesji ktoś niepowołany wszedł. Jeśli system połączony jest z firmą ochroniarską, to automatycznie informacja o zdarzeniu jest przesyłana do centrum monitoringu, a agencja ochrony analizując dane, podejmuje decyzję o dalszych krokach. Każdy system alarmowy jest oparty na czujnikach ruchu, dlatego wiele osób rezygnuje z montażu alarmu w domu, w którym są zwierzęta. Jednak producenci systemów alarmowych wyszli naprzeciw tym oczekiwaniom i skonstruowali czujniki, które nie włączają się przy ruchu zwierząt. Najczęściej są one nieaktywne przy obiektach ważących mniej niż 20 kilogramów, dlatego nawet trzy koty czy dwa mniejsze psy mogą spokojnie się bawić po całym mieszkaniu, czy ogrodzie, a alarm nie zareaguje.
 


Duże zwierzęta domowe, a czujniki ruchu

Czujniki ruchu stosowane w systemach alarmowych najczęściej nie nadają się do domów, w których są duże psy lub stadko kotów. Jest jednak i w takim przypadku rozwiązanie, które pozwala na montaż alarmu. W systemach alarmowych zamiast czujników ruchu są zastosowane kontaktrony. Co to takiego jest? Są to urządzenia magnetyczne, które reagują na otwarcie okna czy drzwi. Wtargnięcie do domu najczęściej odbywa się przez sforsowanie któregoś wejścia lub okna, a kontaktron zareaguje i uruchomi alarm, jeśli coś takiego się wydarzy. Przy okazji zwierzęta mniejsze i większe mogą swobodnie poruszać się po całej posesji. Urządzenia magnetyczne złożone są z dwóch elementów, które muszą zostać umieszczone obok siebie. Jeden można przyczepić do skrzydła drzwi, a drugi do ościeżnicy. W przypadku gdy jeden z nich oddali się od drugiego, to włączy się alarm. Wiele osób może stwierdzić, że takie rozwiązanie jest zbyt proste i każdy włamywacz mógłby spokojnie oszukać ten system. Dla osób bardziej zapobiegawczych jest opcja wpuszczenia czujek, które po zamontowaniu są niewidoczne.
 

Dlaczego warto zdecydować się na alarm w domu?

Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne ze względu nie tylko na spokój, ale również i zdrowie. Życie w stresie niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i majątek przed włamaniem lub zniszczeniem. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie alarmu, który włączy się w momencie, w którym ktoś będzie się chciał włamać do domu, garażu czy budynku gospodarczego. Systemy alarmowe nie są drogie, co jeszcze bardziej przemawia za jego zamontowaniem. Warto przy okazji montażu podpisać również umowę z firmą ochroniarską, która będzie reagować w odpowiedni sposób podczas włączenia się alarmu. Nie jest to obowiązkowa czynność, jednak maksymalizuje bezpieczeństwo i zapewnia spokój. Dostępne są gotowe systemy alarmowe oraz pojedyncze elementy, które można samodzielnie dobrać. Nowoczesne systemy są dość łatwe do skonfigurowania, dlatego nie trzeba zatrudniać zewnętrznej firmy i ponosić dodatkowych kosztów instalacji. Informacje o zdarzeniu mogą przychodzić SMS lub dzięki aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie, co pozwala szybko reagować.


 
Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics