☰ Menu
Strona główna1 » Gdzie zamontować alarm w lokalu usługowym?

Gdzie zamontować alarm w lokalu usługowym?

Data dodania: 14-09-2022 W lokalu usługowym bezpieczeństwo odgrywa szczególną rolę - troszczymy się nie tylko o siebie, ale również o wszystkie osoby, które mogą się w nim w danej chwili znajdować. Ponadto są to obiekty, które mogą być bardziej narażone na kradzież czy akty wandalizmu. Można temu w dużym stopniu zapobiegać montując odpowiedni alarm w lokalu - w jakich miejscach tego dokonać?

Alarm w lokalu - gdzie zamontować czujniki?

Systemy alarmowe, nawet te najprostsze, składają się z co najmniej kilku kluczowych elementów. Jednymi z nich są czujniki alarmu - to ich rolą jest wyłapywanie bodźca, który może zwiastować niebezpieczną sytuację, a następnie przesłanie tej informacji dalej do centrali. W systemach alarmowych możemy mieć do czynienia z kilkoma rodzajami czujników alarmowych, a najczęściej stosowane to czujniki alarmu ruchu, a także dualne oraz kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne. 
 

Jak powinna przebiegać instalacja czujników? Czujki ruchu umieszcza się na wysokości 2,4 m i nie naprzeciwko okna. Ponadto należy unikać miejsc o dużych wahaniach temperatury oraz dużym przepływie powietrza, np. strychu. W tych problematycznych miejscach można natomiast zamontować czujki dualne. Czujniki magnetyczne zakłada się na futrynach okna - na dole lub u góry - wtedy uruchomią się nawet przy uruchomieniu okna
 

Montaż centrali alarmowej 

Centrala alarmowa to główne urządzenie, które służy do sterowania pracą całym systemem alarmowym, dlatego najlepiej umieścić ją w miejscu, gdzie jest sucho i panuje cały czas temperatura pokojowa. Najlepiej także, aby znajdowała się ona w miejscu odosobnionym, aby nie miały do niej dostępu osoby trzecie. W celu lepszej ochrony centrali można zamontować przy niej czujkę ruchu
 

Montaż klawiatury 

Klawiatura klasycznego systemu alarmowego to najczęściej nie duży panel dotykowy lub manipulator, dzięki któremu możemy zarządzać naszym systemem z innego dowolnego miejsca i odbywa się to kilkoma prostymi ruchami. Dlatego też najlepiej zamontować ją przy wejściu do obiektu. Przy klawiaturze często dokonywana jest także instalacja czujników ruchu.
 

Gdzie zamontować sygnalizator?

Sygnalizator to element systemu alarmowego, który w najbardziej widoczny sposób zawiadamia o naruszeniu zabezpieczeń. Wskazane jest więc, aby umieścić go na elewacji lokalu usługowego i na tyle wysoko, aby nie stał się łatwym łupem intruza. Sygnalizatory z podtrzymaniem bateryjnym działają nawet po zerwaniu, więc jeszcze bardziej są niezawodne. Oczywiście alarm w lokalu wymaga także okablowania, jeśli nie korzystamy z rozwiązań bezprzewodowych, które są dość kosztowne, a montaż każdego systemu alarmowego najlepiej zacząć od zapoznania się z instrukcją. 
Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics