☰ Menu
Strona główna1 » Gdzie przechowywać nagrania z monitoringu?

Gdzie przechowywać nagrania z monitoringu?

Data dodania: 22-06-2022 Każdy chce się czuć bezpiecznie, dlatego coraz więcej osób prywatnych decyduje się na montaż monitoringu. Jest on dostępny w przestrzeni publicznej, instytucjach państwowych, firmach oraz na prywatnych posesjach. Dzięki sprawnemu systemowi monitoringu można szybko zareagować w razie potrzeby. A jak należy przechowywać nagrania z monitoringu? Po jakim czasie muszą zostać usunięte?

W jaki sposób działa monitoring?

Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na podgląd widoku z kamer z różnych miejsc. Wystarczy mieć odpowiednią aplikację i można zdalnie zarządzać monitoringiem, będąc w pracy czy na wakacjach. Nagrania z monitoringu rejestrują się na dysku i muszą być w odpowiedni sposób przechowywane. Jeśli operator kamery zauważy niepokojące sygnały, to może od razu reagować. W momencie wtargnięcia na teren prywatny osób niepowołanych można od razu powiadomić odpowiednie służby, aby się zajęły sprawą. Obraz można zapisać, aby później mógł być wykorzystany w sprawie. Wiele urządzeń i systemów monitoringu daje możliwość zapisu danych na dysku lub w chmurze. Ta druga opcja jest coraz częściej wykorzystywana ze względu na nieograniczoną pojemność danych.
 


Przechowywanie nagrań z monitoringu

Zapis danych z monitoringu na dysku jest dość powszechnie stosowane. Urządzenia do przechowywania są niedrogie, a przy tym łatwe w obsłudze. Dostęp do takich danych mają jedynie osoby z wewnątrz, co sprawia, że informacje są bezpieczne. Należy mieć na uwadze jednak to, że jest to fizyczny nośnik, który może ulec uszkodzeniu. Należy go także odpowiednio zabezpieczyć, aby nagrania z monitoringu nie wpadły w niepowołane ręce. Warto w takim wypadku mieć w zanadrzu drugi dysk twardy, na którym będą znajdować się kopie zapasowe. Coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie nagrań w chmurze. Wystarczy dostęp do internetu i można mieć wgląd w nagrania z każdego miejsca na świecie.


Ile czasu można przechowywać nagrania z monitoringu?

Przepisy prawne regulują czas przechowywania nagrań zgromadzonych z monitoringu. Pracodawca może trzymać nagrania przez okres 3 miesięcy. Wszystkie zatrudnione osoby muszą być poinformowane, jeśli nagrania są przechowywane krótszy okres, gdyż pracownicy mogą w każdym momencie poprosić o dostęp do nagrań, jeśli zajdzie taka konieczność. Jeśli nagrania będą stanowiły dowód w sprawie, to okres przechowywania tych danych się wydłuża do momentu zakończenia postępowania.


Usuwanie nagrań z monitoringu

Należy pamiętać, że nagrania z monitoringu, na których znajdują się osoby, stanowią informację o danych osobowych, dlatego muszą być one odpowiednio przechowywane i w określonym terminie należycie usunięte. Usuwanie nagrań z monitoringu musi być dokładne, a wszystkie informacje muszą zostać usunięte bezpowrotnie.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics