>
☰ Menu
Strona główna » Czy monitoring może nagrywać dźwięk?

Czy monitoring może nagrywać dźwięk?

Data dodania: 21-06-2023
Jednym z najlepszych i najpowszechniejszych zabezpieczeń w firmach są kamery, które stale nagrywają przestrzeń przed budynek i w jego wnętrzu. Monitoring może być obecny na magazynie i na biurowych korytarzach. Często wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy mogą montować takie modele kamer, które oprócz obrazu rejestrować będą również dźwięk. 

Czy można mieć w firmie monitoring z dźwiękiem?

Bez względu na to, czy świadomie chce się mieć kamery z dźwiękiem, czy nie, konieczne trzeba dowiedzieć się, jak wygląda strona prawna nagrywania dźwięku przez monitoring. Czy jest to legalne i dopuszczalne?


Jak można się bez trudu domyślić, obowiązujące w Polsce prawo zakazuje rejestrowania dźwięku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nagrywać obraz, lecz dźwięk jest zabroniony.


A co z miejscami publicznymi, takimi jak korytarze lub wejście do budynku? Zrozumiałe może być nienagrywanie dźwięku na czyimś stanowisku pracy, lecz w przestrzeni ogólnej powinno być to legalne. Czy tak jest? Oczywiście nie, ponieważ prawo nie stosuje podziału terenu firmy na mniej lub bardziej prywatne przestrzenie — oczywiście z wyjątkiem toalety. Z tego też powodu bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby montowany w firmie monitoring nie posiadał funkcji rejestracji dźwięku.

 

Dlaczego warto mieć monitoring bez dźwięku?

Często przedsiębiorcy wyrażają niezadowolenie z różnych przepisów prawa w tym również z braku możliwości rejestracji dźwięku. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to uzasadnione z wielu powodów. Co ciekawe, przepisy te chronią także przedsiębiorcę.

Głównym powodem zabronienia rejestracji dźwięku przez monitoring jest zachowanie prywatności pracowników. W końcu prowadzić oni mogą prywatne, niezwiązane z pracą rozmowy, podczas których mogą dzielić się wrażliwymi informacjami. Bez względu na to, czy takie rozmowy powinny być prowadzone, czy też nie, pracodawca nie może ich rejestrować.

Dlaczego jednak zakaz nagrywania dźwięku przez monitoring może być korzystny dla firmy? Obecnie wiele kamer transmituje sygnał przez internet i nie są połączone przewodami. Oznacza to, że są one bardzo narażone na włamania i przejęcia przez hackerów. Jeśli uzyskaliby oni dostęp nie tylko do obrazu, lecz także do dźwięku, mogliby wykorzystywać zdobyte w ten sposób informacje na niekorzyść firmy, co potencjalnie mogłoby się wiązać z ogromnym niebezpieczeństwem.

 

Czy monitoring ma inne ograniczenia?


Jak zatem widać, pozbawienie monitoringu nagrywania dźwięku jest uzasadnione również prywatnością i bezpieczeństwem pracodawcy. Warto się jeszcze jednak dowiedzieć, czy systemy monitoringu posiadają jeszcze jakieś inne ograniczenia.


Według obowiązujących w UE przepisów kamery monitoringu mają ograniczone możliwości w zakresie przybliżania obrazu, a także transmisji danych radiowych. Zabezpiecza to pracowników przed ewentualną nadmierną inwigilacją ze strony pracodawcy, lecz jednocześnie chroni samego pracodawcę. Pomimo tego że systemy kamer i monitoringu powinny być chronione bardzo silnym hasłem, często jest to po prostu bagatelizowane.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook