Czy instalacje monitoringu zewnętrznego muszę zgłosić sąsiadom?
Instalacja monitoringu — podstawowe informacje
Monitoring zewnętrzny wykorzystywany jest w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, a także dodatkowego zabezpieczenia mienia przed kradzieżą. Powszechnie montowany jest nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także na budynkach wielorodzinnych. Nowoczesne systemy pozwalają nie tylko przeglądać nagrany obraz z dysku, lecz umożliwiają śledzenia obrazu na żywo przez internet. Nic więc dziwnego, że tak ogromne możliwości wzbudzają często sprzeciw wśród sąsiadów osoby, która zamontuje taki system.
Przyjmuje się, że system monitoringu może być zamontowany przez każdą osobę, która w jakikolwiek sposób czuje się zagrożona. Zabronione jest jednak montowanie kamer tylko po to, aby podglądać przy ich pomocy sąsiadów. Oczywiście trudno jest sprawdzić intencję właściciela kamer, dlatego też w tym wypadku określa się to, co dokładnie jest przez kamery nagrywane. Całkowicie dozwolone jest monitorowanie własnego terenu i domu. Problem jednak robi się w sytuacji, gdy kamera nagrywać będzie również posesję sąsiada.
Sąsiad nagrywa moją posesję — czy jest to legalne?
Wiedzieć trzeba, że każdy właściciel nieruchomości ma pełne prawo do zabezpieczenia swojego majątku, również poprzez montaż monitoringu. Jeśli sąsiad podejrzewa, że nasz system monitoringu ustawiony jest w nieprawidłowy sposób i kamery nagrywają też jego posesję, to na nim ciąży obowiązek tego udowodnienia. Jeśli tego nie zrobi, nie ma podstaw prawnych do zażądania usunięcia kamer czy też zmiany ich ustawienia.
Czy każdy może obejrzeć nagranie z monitoringu?
Systemy monitoringu wykorzystywane są nie tylko do ciągłej obserwacji posesji, lecz również do nagrywania materiałów i ich archiwizowania. O ile wykorzystywanie ich w domach jednorodzinnych łatwo jest uzasadnić, to jednak w przypadku bloku może być o to ciężko. Nie można bowiem założyć kamer tylko w celu obserwowania korytarza lub z samej czystej ciekawości.
Co bardzo ważne, montując monitoring, fakt nagrywania obrazu musi być odpowiednio oznaczony. Powinna się w takiej sytuacji pojawić tabliczka informująca o fakcie obecności monitoringu. Na takiej tabliczce powinna być również informacja, gdzie dostępne są wykonane nagrania.
Jeśli kamera monitoringu obejmuje przestrzeń wspólną, czyli np. chodnik, każda nagrana osoba ma prawo do względu w zarejestrowany obraz. Wiele kontrowersji wzbudza w tym wypadku kwestia ochrony wizerunku postronnych osób chodzących po chodniku. Z jednej strony właściciel budynku ma pełne prawo do jego zabezpieczania, lecz jednocześnie wizerunek osób nagranych nie może być bez ich zgodny upubliczniany.
Czy do montażu monitoringu konieczna jest zgoda sąsiada?
Jak zatem widać, montowanie monitoringu może wiązać się z wieloma dylematami prawnymi. Najważniejszą kwestią jest jednak to, czy sąsiad może zablokować zamontowanie kamer i czy w ogóle musi on wyrazić na to zgodę.
Oczywiście nie trzeba zgłaszać chęci założenia monitoringu sąsiadom, ani też nie mogą oni tego zablokować. Jeśli tylko kamery nie będą obejmowały ich posesji, nie zaistnieją podstawy do podważenia decyzji o założeniu monitoringu.
Przejdź do strony głównej