>
☰ Menu
Strona główna » Alarm w firmie. Jak często zmieniać kody dostępowe dla pracowników?

Alarm w firmie. Jak często zmieniać kody dostępowe dla pracowników?

Data dodania: 15-02-2023
Alarm w firmie to podstawowa metoda ochrony budynku. To właśnie on rejestruje każdą niepożądaną próbę wejścia na teren przedsiębiorstwa. Jednak w jaki sposób można jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa w firmie?

Kody pracowników - jak często je zmieniać?

Nie ma odgórnie narzuconych norm czasowych, według których powinniśmy zlecać pracownikom zmiany kodów. Oczywiście powinno to nastąpić zaraz po założeniu alarmu, albowiem te pierwsze hasła są najczęściej bardzo proste i łatwe do złamania. Są one również znane dla instalatora, co zwiększa ryzyko potencjalnych zagrożeń. Każdy pracownik powinien udać się do danego manipulatora i samodzielnie zmienić hasło, oczywiście na takie, które będzie trudne do złamania. Zdecydowanie odradza się oczywistego ciągu liczb, takiego jak: 1234, 9876, 1111 itp. Pamiętajmy też, że im większa liczba cyfr, tym trudniej złamać kod, dlatego warto wykorzystywać maksymalną ilość znaków, którą oferuje nam dany manipulator. Dodatkowo zmiana kodu do alarmu powinna odbywać się osobiście (pracownik sam powinien je zmienić), a nie np. przez instalatora. Zadbajmy o to, żeby nikt nie znał hasła, a zwłaszcza osoba z zewnątrz. W taki sposób zmniejszamy szansę na potencjalne zagrożenie.


Czas, po którym powinniśmy zlecać pracownikom zmianę hasła, jest w pełni zależny od naszych preferencji. Możemy zlecać je co miesiąc, co tydzień lub nawet codziennie. Prowadząc analizę ryzyka, można stwierdzić, jak bardzo nasza firma jest narażona na różne niebezpieczeństwa i na tej podstawie dobierać częstotliwość zmian haseł pracowników.

 

Świadomość pracowników

Pamiętajmy, aby szerzyć wśród pracowników świadomość na temat istoty zmiany haseł. Wiele pracowników bagatelizuje ten aspekt, co stanowczo podwyższa ryzyko wystąpienia zagrożenia. Warto też zwrócić im uwagę na temat haseł, jakie ustawiają. Przekonajmy ich, że ciągi następujących po sobie cyfr lub ustawienie tej samej cyfry, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Podobnie z pomysłem dotyczącym zapisywaniem haseł na karteczkach i umieszczania ich w "niewidocznych" miejscach. Takie zabiegi mogą szybko wymknąć się spod kontroli i wpaść w niepowołane ręce, a w taki sposób droga do tragedii jest już prosta. Dodatkowo w kwestii takich haseł, pracownicy nie powinni ufać nawet swoim bliskim, albowiem przekazywanie haseł osobom nieupoważnionym może (nawet nie do końca świadomie) również skończyć się tragedią dla firmy. Warto również uświadomić pracowników o procedurze zgłaszania naruszenia poufności haseł tak, aby można było wyeliminować takie incydenty w przyszłości.

Zmiany haseł są niezwykle ważne w każdej firmie. Dzięki nim ryzyko złamania kodu jest minimalizowane, a bezpieczeństwo firmy wzrasta. Sama zmiana nie jest wystarczająco, jeśli kod nie jest wystarczająco skomplikowany. Proste kombinacje są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych włamywaczy, dlatego należy ich szczególnie unikać, jeśli chcemy chronić firmę.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook