>
☰ Menu
Strona główna » Alarm w domu podczas awarii prądu? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Alarm w domu podczas awarii prądu? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Data dodania: 18-07-2022
Stosowanie systemów alarmowych stało się ostatnimi czasy dość popularne. Powstaje wiele nowych domów, które potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia, gdyż ze względu na wysoki współczesny standard życia ochronie podlegają drogie sprzęty i urządzenia domowe, oraz inne elementy wyposażenia o znaczniej wartości materialnej. Gdy już zamontujemy funkcjonalny alarm w domu, możemy odetchnąć z ulgą. Jednak do czasu pierwszych kłopotów w postaci braku prądu, gdyż nie każdy użytkownik myśli z góry o zabezpieczeniu się na taką okoliczność

Awaria prądu - możliwe przyczyny

Przerwy w dostawie prądu mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli są to chwilowe wyłączenia z powodu przeprowadzanych prac (jak np. prace modernizacyjne lub przebudowy stacji transformatorowych), zazwyczaj jesteśmy o tym fakcie informowani odpowiednio wcześniej i mamy szansę się do tego przygotować. Awarie jednak zdarzają się niespodziewanie i zwykle w najmniej dogodnym momencie, czyli np. wtedy, gdy nie ma nikogo w domu. Awaria prądu może wynikać z przyczyn naturalnych (jak burze, wichury, intensywne opady śniegu lub deszczu) albo z przyczyn technicznych (jak zapalenie się instalacji elektrycznej). Choć przerwy w dostawie prądu nie zdarzają się na co dzień, to jednak dostatecznie często, by należało się do nich solidnie przygotować, inwestując w profesjonalne zasilanie awaryjne.

 

Zasilanie awaryjne i jego części składowe

By alarm w domu nie wyłączył się nawet w sytuacji, gdy zabraknie prądu, trzeba zadbać o awaryjny system zabezpieczający. Zasilanie awaryjne składa się z zasilacza oraz akumulatora, który jest najważniejszym elementem, ponieważ to właśnie od jego pojemności zależy, na jak długo wystarczy energii bez stałego dopływu prądu. Źródłem rezerwowym w systemach alarmowych, które najczęściej znajduje zastosowanie jest akumulator kwasowo - ołowiowy, w którym wykorzystuje się zjawisko elektrolizy. W jej wyniku powstaje mieszanka siarczanu ołowiu i wody. Akumulator powstały w technologii żelowej posiada specjalne żelowe kanaliki służące do rekombinacji gazu. Z kolei akumulator powstały w technologii AGM do tego samego procesu wykorzystuje napięcie powierzchniowe w separatorze wykonanym ze szklanej maty. 


Akumulatory przystosowane są do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Wytrzymują skrajne temperatury, ale przede wszystkim są odpowiednio szczelne. Solidny rodzaj obudowy zabezpiecza przed rozlaniem się zawartości. Jedyne na co należy uważać do zbyt duże wstrząsy i obciążenia. Urządzenia awaryjne dla systemów alarmowych najczęściej pracują z mocą 230 V. 
 

Polska Normy dla zasilaczy

Polska Norma o numerze PN-93/E-08390/12 mówi, iż konfigurowanie źródła rezerwowego dla alarmu powinno zależeć od dostępnych źródeł energii. Każdy system awaryjny (zgodnie ze swoją klasą) powinien zawierać przynajmniej jedno źródło zasilania. Źródłem takim może być bateria akumulatora, którą można dowolnie ładować. Innymi źródłami są: baterie i ogniwa pierwotne, oraz zasilacze podłączone do przemysłowej sieci zasilającej.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook