>
☰ Menu
Strona główna » Alarm uruchamia się samoczynnie. Jak pozbyć się fałszywych alarmów?

Alarm uruchamia się samoczynnie. Jak pozbyć się fałszywych alarmów?

Data dodania: 26-10-2022
Pomimo tego, że dzisiejsza technologia systemów bezpieczeństwa stoi na naprawdę zaawansowanym poziomie, to zawsze mogą zdarzać się fałszywe alarmy. Zdarzenia takie stają się głównym obciążeniem dla lokalnych zasobów ratunkowych, mogą tez pociągnąć za sobą zupełnie niepotrzebne koszty.

Prawda jest taka, że zdarzają się nawet grzywny za fałszywe alarmy nakładane na właścicieli alarmów antywłamaniowych - jeżeli nie za pierwszym, to bywa, że za drugim razem. Jeżeli alarm uruchamia się samoczynnie można oczywiście podjąć stosowne działania. W tym artykule opowiemy jak pozbyć się fałszywych alarmów. 
 

Jakie problemy powoduje uszkodzony alarm?

 

Mamy tutaj do czynienia z całkiem poważnymi problemami. Wyobraźmy sobie oto sytuację, że w małym miasteczku, dysponującym jednym tylko wozem strażackim, uruchamia się alarm pożarowy w sklepie odległym o 2 kilometry od remizy. Rusza akcja ratunkowa, strażacy są w drodze, a po dojechaniu na miejsce okazuje się, że alarm był fałszywy - uruchomił się samoczynnie. W tym samym czasie wybucha prawdziwy pożar w szkole pełnej dzieci... Być może nieco brutalny przykład, ale dobrze charakteryzuje zagrożenia związane z fałszywymi alarmami.

Druga sprawa to wspomniane już na wstępie koszty i to całkiem znaczne. Policja i ratownicy przeznaczają duże zasoby na reagowanie na alarmy, a przeznaczone one są między innymi na: sprzęt i pojazdy używane w reakcji, koszty personelu zapasowego czy wreszcie środki finansowe przeznaczane na analizę fałszywych alarmów. Nawet jeżeli pojawiają się faktycznie grzywny, są one stosunkowo niskie, a większość kosztów związanych z fałszywymi alarmami spada na podatników.
 

Uszkodzony alarm - co można zrobić?


Szacuje się, że około 80% fałszywych alarmów jest spowodowanych prostym błędem użytkownika. Może to być na przykład nieprawidłowe wpisywanie kodu przy rozłączaniu alarmu. Inne częste przyczyny to błędy instalacji i niewłaściwa konserwacja systemu.

Jeżeli chodzi o te nieszczęsne 80% to rozwiązanie jest w miarę proste, wymaga jednak pewnej dozy cierpliwości i czasu. Podstawą jest zapoznanie i przeszkolenie innych z obsługi danego systemu bezpieczeństwa. Jest to powszechny problem, zwłaszcza w firmach zatrudniających wielu pracowników. Pamiętać należy, aby przeszkolić wszystkich pracowników, którzy będą uzbrajać i rozbrajać system. Warto również opracować stosowny plan działania - co zrobić w przypadku awarii samego alarmu lub gdy pracownik ma problem z uzbrojeniem lub rozbrojeniem. Taki plan może obejmować podstawowe dane awaryjne, czyli z kim się skontaktować i jakie kroki należy podjąć, aby upewnić się, że system działa prawidłowo i aby nie wywołać fałszywego alarmu.

Oczywistą sprawą w drugim wypadku będzie natomiast naprawa alarmu. Tutaj wszystko zależy od stopnia usterki systemu. Na wstępie trzeba się upewnić, że jest prawidłowo przeprowadzona instalacja i konfiguracja czujników ruchu. Ludzie, zwierzęta, a nawet powiewy powietrza znajdujące się w pobliżu czujników ruchu mogą wywołać fałszywy alarm! Może być konieczne skonfigurowanie ustawień czułości detektora. Profesjonalny dostawca zabezpieczeń może pomóc w ustaleniu, gdzie najlepiej zainstalować czujniki, aby nie powodowały fałszywych alarmów. Należy też rozważyć użycie usługi monitorowania alarmów, które służą do potwierdzenia sytuacji awaryjnej po uruchomieniu systemu. dzięki temu ratownicy czy policja zareagują tylko na zweryfikowane zgłoszenia.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook