>
☰ Menu
Strona główna » Monitoring Kościołów

Monitoring Kościołów

Kamry na Obiekty sakralne
 

Obiekty kultu religijnego są często również dziedzictwem kultury, które mają znaczenie również sentymentalne zarówno dla społeczności lokalnej jak i całej wspólnoty.

Już samo zaplanowanie systemów zabezpieczenia technicznego jest sporym wyzwaniem, ponieważ takich urządzeń nie można instalować w dowolnym miejscu. Nad takimi obiektami często czuwa konserwator zabytków, który ogranicza pełną dowolność takich instalacji.

Taki system musi być zainstalowany w sposób dyskretny i zgodnie ze sztuką instalacyjną. W niektórych miejscach nie da się stosować rozwiązań przewodowych.

System alarmowy dla kościołów

Kościoły są narażone na akty wandalizmu takie jak kradzieże eksponatów, zniszczenia, podpalenia.

W obiektach sakralnych warto zastosować czujki dumy, które szybko zaalarmują o zagrożeniu.

Kluczową kwestią dla wszystkich obiektów zabytkowych, w tym przede wszystkim sakralnych, jest minimalizowanie ingerencji w obiekt zabytkowy przy zachowaniu planowanego poziomu bezpieczeństwa. Funkcje ochrony muszą być pełnione w sposób dyskretny. Nie można ingerować w chroniony obiekt oraz jego otoczenie ponieważ obiekt musi zostać zachowany w takiej formie w jakiej został przed laty stworzony i udostępniony. Ważnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu są kwestie estetyczne pozwalające na harmonijne wkomponowanie elementów zabezpieczenia (dzięki niewielkim rozmiarom oraz kolorystyce tła) w otoczenie chronionego obiektu. Stosując odpowiedni sprzęt można również elementy ochrony wynieść poza obszar chronionego obiektu (długie ogniskowe obiektywów, duży zasięg czujek, itp.)

Elektroniczne systemy zabezpieczeń, systemy monitoringu wizyjnego, systemy sygnalizacji i napadu, muszą być uzupełnione o dodatkowe procedury i środki ochrony fizycznej. Żaden system elektroniczny nie powstrzyma aktu wandalizmu ani nie zatrzyma złodzieja ze skradzionym eksponatem. Systemy te, prawidłowo zaprojektowane, powinny jak najwcześniej ostrzec o niebezpieczeństwie by umożliwić ochronie reakcję, a następnie by służyć jako dowód przed organami wymiaru sprawiedliwości.

Wiele obiektów zabytkowych o dużej wartości kulturowej pozostaje w gestii nie tylko Ministerstwa Kultury, ale również władz samorządowych, firm i osób prywatnych. Nie wszystkie one podlegają obowiązkowi ochrony. Dlatego wszystkim, którzy zwracają się z prośbą o pomoc w przygotowaniu planu ochrony takich obiektów służymy pomocą fachowców w zakresie przygotowywania i realizacji planów zabezpieczenia elektronicznego obiektów zabytkowych i sakralnych.


Przejdź do strony głównej

Sklepy i strony internetowe General Informatics

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Facebook